Zespół Dworsko-Parkowy Kuźnice

W północnej części Doliny Bystrej, na terenie Zakopanego, znajdują się Kuźnice. To malownicze miejsce kojarzy się głównie z kolejką wiodącą wprost na Kasprowy Wierch. Tymczasem znajduje się tam także inna, piękna atrakcja, jaką jest Zespół Dworsko-Parkowy Kuźnice.

Kuźnice to samo serce Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tamtejsza okolica urzeka widokami i wspaniałą naturą. Jest to również miejsce z bogatą historią. Już na przełomie XVII i XVIII stulecia powstawały tutaj wzmiankowane w licznych dokumentach huty żelaza. To z nich zawsze słynęły Kuźnice. W XIX w. stworzono tam ogród, a Edward Homolacs rozpoczął tworzenie kolekcji przyrodniczej, której pozostałości można podziwiać do dziś. Teren dworski przechodził w późniejszych latach z rąk do rąk, aż wreszcie w latach 50-tych XX w. utworzono w nim zespół szpitalny. Dopiero w 2003 r. został on przekazany w ręce Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pozyskane w późniejszych latach fundusze pozwoliły odrestaurować obiekt.

W Zespole Dworsko-Parkowym w Kuźnicach można podziwiać nie tylko cudowną przyrodę, ale również dwie interesujące budowle. Pierwszą z nich jest odrestaurowana wozownia z wypchanymi okazami zwierząt Antoniego Kocyana, genialnego preparatora, działającego w drugiej połowie XIX w. Kolekcja zawiera około 400 okazów kręgowców zebranych po północnej stronie Tatr. Część z nich to gatunki pospolite, wśród nich wymienić można pomurnika, kozicę, świstaka, płochacza halnego czy siwerniaka. Pojawiają się jednak także rzadkie okazy, takie jak czaple, perkozy, a nawet sęp płowy. W Zespole Dworsko-Parkowym odrestaurowano również spichlerz, w którym stworzono specjalną wystawę poświęconą rodowi Zamoyskich oraz Zakopanemu. W pierwszej sali można podziwiać fotografie ukazujące narodziny wsi Zakopane oraz początki życia w miasteczku. Sala główna przestawia życie i działalność rodziny Zamoyskich.

Odwiedzając Kuźnice, warto nie tylko skorzystać ze stacji wiodącej na Kasprowy Wierch, ale również zobaczyć pięknie przygotowany do zwiedzania Zespół Dworsko-Parkowy.

Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach