Zasady wędrówek po Tatrzańskim Parku Narodowym – co wolno a czego nie?

Przebywanie w każdym Parku Narodowym w Polsce wiąże się nie tylko ze wspaniałymi doznaniami, ale również pewnymi zakazami, które tam obowiązują. Mają one na celu utrzymanie ekosystemu parków w jak najlepszym i jak najbardziej naturalnym stanie.

Zwiedzanie Parku Narodowego

W Polsce znajdują się 23 Parki Narodowe i każdy z nich może poszczycić się wspaniałymi okazami fauny i flory. Tatrzański Park Narodowy jest miejscem wyjątkowym, ponieważ wyłącznie obszar Tatr stanowi w Polsce teren wysokogórski. Aktualnie powierzchnia tego Parku Narodowego wynosi 21197 ha, z czego 11,5 tys. ha objęte jest ścisłą ochroną. Do tego obszaru należy pas hal, turni i kosodrzewiny oraz część lasów regla górnego i dolnego. Oczywiście turyści mają naturalnie prawo do tego, aby wędrować po Tatrzańskim Parku Narodowym, oznaczonymi szlakami. Niekoniecznie jednak musi być to spacer - po TPN można również poruszać się w inny sposób, na przykład na biegówkach czy saniami zaprzężonymi w konie – wszystko jednak po wcześniejszym uzgodnieniu z odpowiednim nadleśnictwem w Parku. Można także wykonywać fotografie i kręcić filmy, a następnie udostępniać je np. w mediach społecznościowych.

Czego nie wolno robić w Parku Narodowym?

Wybierając się do Parku Narodowego, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że mieszkają tam zwierzęta i to turysta jest gościem w ich domu. Nie można zatem zachowywać się głośno, nie wolno do zwierząt podchodzić, płoszyć ich ani dokarmiać. Poruszając się po Tatrzańskim Parku Narodowym, zawsze trzeba pamiętać, że Park Narodowy to nie ZOO. Zwierzęta są tam na wolności - to nadal dzikie stworzenia – niedźwiedź to nie jest łagodny miś z bajki. Istotny jest również szacunek wobec znajdującej się w Parku flory. Obowiązuje absolutny zakaz zrywania jakichkolwiek roślin. Po Parku należy poruszać się wyznaczonymi ścieżkami, w taki sposób, aby nie niszczyć roślinności. Nie wolno w nim również palić papierosów. Oczywiste jest także, że w Parku Narodowym można zostać surowo ukaranym za śmiecenie. Do wszystkiego zostały w TPN wyznaczone specjalne miejsca: do odpoczynku czy do usuwania odpadów itd.

Wędrówka po Tatrzańskim Parku Narodowym może być naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Obcowanie z naturą oraz cudowne widoki zapamiętuje się na długie lata. Trzeba jednak wiedzieć, jak się zachować i w jaki sposób bezpiecznie korzystać z tych wspaniałych możliwości.

Warto zobaczyć stronę noclegi Bukowina Tatrzańska.

Tatrzański Park NarodowyCzego nie wolno w Tatrzańskim Parku Narodowym