Wyprawa do jaskiń – jak się do niej przygotować?

Podróż w Tatry to, nie tylko obowiązkowa wizyta w Zakopanem oraz zdobywanie szczytów, z których rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. To także zaglądanie do wnętrza gór i wędrowanie szlakami po pełnych ekscytujących wrażeń jaskiniach.

Jaskinie tatrzańskie

W Tatrach można trafić na najdłuższe i najgłębsze jaskinie w Polsce. Łącznie takich miejsc można znaleźć ponad 800, z czego najwięcej z nich jest zlokalizowanych w Tatrach Zachodnich. Co ciekawe, niektóre jaskinie w Tatrach są jaskiniami lodowymi. Oznacza to, że przez cały rok można w nich spotkać nacieki lodowe lub skupiska lodu. Są to jednak jaskinie o rozwinięciu pionowym, nieprzeznaczone dla turystów. Dla ruchu turystycznego udostępniono jaskinie o ukształtowaniu poziomym. Wśród nich jest System Jaskiń Pawlikowskiego, czyli Jaskinia Mylna, Jaskinia Obłazkowa i Jaskinia Raptawicka oraz takie jaskinie, jak Smocza Jama, Jaskinia Mroźna czy Dziura. Do każdej jaskini prowadzi oznaczony szlak turystyczny, dzięki któremu można także określić poziom trudności, jeśli chodzi o ich przejście. Warto jednak dobrze przygotować się na każdą wyprawę do jaskiń.

Co zabrać do jaskini?

Przygotowując się do tego rodzaju wyprawy należy uświadomić sobie warunki, w jakich trzeba będzie się poruszać. Przede wszystkim wewnątrz jaskini jest ciemno i wilgotno (a niekiedy wręcz mokro). Panuje tam także chłód. W wielu miejscach jest także niezwykle ciasno i stromo – przydadzą się typowe haki i liny. Przede wszystkim należy się odpowiednio ubrać – ciepła, możliwie najmniej przemakalna odzież jest jak najbardziej wskazana. Można sobie także przygotować odzież na zmianę, aby przebrać się po przejściu jaskini. Jeżeli chodzi o wyposażanie, to jego najważniejszym elementem jest latarka czołowa o możliwie dalekim zasięgu. Dlaczego akurat czołowa? Ponieważ wiele przejść wymaga czołgania się lub podtrzymywania, należy zatem mieć wolne ręce. Jeżeli zabieramy ze sobą sprzęt elektroniczny, powinien on być wodno i wstrząsoodporny.

Decydując się na wyprawę do tatrzańskich jaskiń, trzeba być dobrze przygotowanym. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie bezpieczne chłonięcie wrażeń płynących z obcowania z naturą w tym miejscu.

Warto odwiedzić również stronę Noclegi Murzasichle i skorzystać z atrakcyjnych ofert noclegowych.

Jak przygotować się na wyprawę do jaskińjaskienie