Wielka Krokiew w Zakopanem

Każdy z pewnością zna, chociaż z nazwy, najsłynniejszą polską skocznię narciarską, jaką jest Wielka Krokiew. Będąc w Zakopanem, nie sposób pomiąć tej atrakcji. Warto nie tylko przejechać obok, aby jej się przyjrzeć, ale również zapoznać się z nią z bliska.

Krótka historia Wielkiej Krokwi

Niewiele osób wie, że pierwsza skocznia narciarska na Wielkiej Krokwi powstała już w 1926 r. Była ona dziełem spółki „Park Sportowy”, w której jedną z wiodących postaci był Karol Stryjeński. Rozbudowa skoczni i stworzenie przy niej elementów, takich jak kolej linowa, trybuny, pawilon i wieża sędziowska, miała miejsce dopiero na początku lat 60-tych. Kolejnej przebudowy skocznia doczekała się w latach 1978-79, a w prowadzonych pracach udział brało nawet wojsko. Zmianę profilu ukończono w 1983 r. Prawdziwe lata świetności tego miejsca przypadają jednak na okres, w którym przyznano Zakopanemu rolę organizatora zawodów wchodzących w skład Pucharu Świata oraz Grand Prix w skokach narciarskich. Wielka Krokiew, jaką znamy dzisiaj, jest wynikiem właśnie tych modernizacji, dokonywanych na początku XXI w.

Atrakcje na Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew to nieodłączny element Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Poza samą skocznią znajdują się tam liczne atrakcje, które zachwycają wielu turystów. Jedną z nich jest Szałas pod Wielką Krokwią. To magiczne wręcz miejsce, które pozwala przenieść się w czasie do lat 70-tych ubiegłego wieku. Ta prawdziwie góralska chata, spodoba się każdemu, kto pragnie choć na chwilę poczuć klimat Zakopanego i okolic, związanych z kulturą i tradycją tego miejsca. Jednocześnie szałas, to pomieszczenie wyposażone we wszystkie, niezbędne udogodnienia, toteż przebywanie w nim jest całkowicie komfortowe. Świetną atrakcją dla odwiedzających to miejsce jest także kolejka linowa na Wielkiej Krokwi. Dzięki niej można podziwiać piękne widoki rozciągające się nad Zakopanem oraz zobaczyć także samą skocznię z wyjątkowej perspektywy. Na jej szczycie znajduje się również platforma widokowa.

Warto zobaczyć legendarne miejsce, jakim jest Wielka Krokiew, która na zawsze pozostanie, nierozerwalnie związana z sukcesami polskich skoczków narciarskich.

Wielka Krokiew w Zakopanem