Rola oznaczeń na szlakach turystycznych

Planując wycieczkę w góry należy wybrać odpowiednio dostosowaną do swoich preferencji trasę. Zadaniem szlaków turystycznych jest wskazywanie drogi do najciekawszych miejsc regionu oraz zapewnianie poczucia bezpieczeństwa wędrówki i gwarancji dotarcia do upragnionego celu. W Polsce oznaczenia tego rodzaju widnieją na drzewach, kamieniach i skałach. Wykonywane są z pomocą malowanych trwałą farbą poziomych, kolorowych pasków.

Kolorowe znaki na szlakach- fakty i mity

Zdaniem wielu ludzi kolory znakowań szlaków turystycznych są wyznacznikiem poziomu trudności danej trasy. Uważają, że im jest ciemniejsza barwa, tym większe wyzwania można napotkać w drodze. Wbrew pospolitej opinii kolorystyka symboli nie ma nic wspólnego ze stopniem uciążliwości szlaku, w przeciwieństwie do znakowań tras narciarskich. Przygotowując się do wędrówki należy zatem wybrać drogę odpowiednią do indywidualnych oczekiwań i możliwości. Barwa oznakowania danej trasy jest pomocna w oszacowaniu jej długości oraz wartości piękna walorów przyrodniczych, spotkanych na szlaku. Do oznaczenia używa się pięciu kolorów - w teorii spotykanych na mapie oraz w praktyce na szlaku. Kolor czerwony wskazuje szlak główny, czyli najbardziej spektakularny pod względem krajobrazowym i turystycznym, cechujący się sporą długością (np. Główny Szlak Sudecki, Szlak Orlich Gniazd). Niebieski kolor wyznacza szlaki dalekobieżne, żółty- krótkie szlaki łącznikowe. Zielona trasa prowadzi do charakterystycznych miejsc regionu. Czarny kolor to trasy krótkie, dojściowe.

Jak odczytać oznaczenia na szlaku?

Znaki na szlakach górskich obrazują 3 poziome, barwne paski. Zewnętrznie umiejscowione charakteryzują trasę. Kolorowe kółko z białą obwódką oznacza początek lub koniec danego szlaku. Znaki ostrzegawcze przed nagłą zmianą kierunku opatrzone są białym wykrzyknikiem. Dla osób nastawionych na atrakcje turystyczno – przyrodnicze, istotnym znakiem będzie biało - kolorowy trójkąt, wskazujący miejsce warte zobaczenia, takie jak punkt widokowy. Do noclegu turystów prowadzi znak w kształcie prostokąta z kolorową strzałką. Zapoznanie się z kolorystyką i znaczeniem znaków na szlakach górskich zapewni Ci wartościową, bezpieczną wyprawę, w której z pewnością nacieszysz się urokiem bajecznych krajobrazów.

znaki w górach