Poznaj tatrzańskie schroniska

Po wielogodzinnej wspinaczce i męczących górskich wojażach, niejeden turysta szuka wytchnienia w schronisku turystycznym. Oferują one strudzonym wędrowcom możliwość odpoczynku, świeże, ciepłe posiłki, a w zimowe dni kuszą gorącą kwaśnicą czy aromatyczną, pachnącą goździkami herbatą.

Malowniczo usytuowane przy najpopularniejszych górskich szlakach schroniska, mogą być jednym z etapów podróży, często jednak stanowią cel pieszej wędrówki po Tatrach. Obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego działa 8 schronisk turystycznych. Warto poznać najważniejsze z nich.

Najpopularniejsze schroniska tatrzańskie:

Największą popularnością wśród turystów cieszy się Schronisko nad Morskim Okiem, położone na wysokości 1410 m n.p.m.. Schronisko usytuowane jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u brzegu jeziora Morskie Oko. Do schroniska prowadzi kilka szlaków, między innym dwa z Doliny Pięciu Stawów, a także ścieżka dydaktyczna z Palenicy Białczańskiej.

W sercu Tatr zachodnich na strudzonych wędrowców czeka największe i jedno z najbardziej nowoczesnych Polskich schronisk. Mowa o schronisku w Dolinie Chochołowskiej, położonym na wysokości 1146m n.p.m., na Polanie Chochołowskiej. Do schroniska prowadzi szlak zielony, wiodący dnem Doliny Chochołowskiej.

Bardzo charakterystycznym schroniskiem jest popularny „Murowaniec”, położony na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Suchej Wody (1500 m n.p.m.). Jest to duży, kamienny budynek, u stóp którego znajduje się węzeł szlaków turystycznych, rozchodzących się gwieździście we wszystkich kierunkach.

Najwyżej położonym polskim schroniskiem jest Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów im. Leopolda Świerza (1671 m n.p.m.). Co ciekawe, jest to jedyne w Tatrach Polskich schronisko, do którego nie ma dojazdu samochodem, a żywność transportuje się tam wyciągiem linowym. Obok schroniska przebiega szlak niebieski, długodystansowy, prowadzący z Kuźnic nad Morskie Oko.

W niezwykłych okolicznościach przyrody, z panoramą na najwyższe Polskie szczyty, w cieniu powyższych schronisk codziennie odpoczywają setki turystów.

schronisko, polskie tatry, nocleg w górach