Porady dla początkujących wspinaczy

Wspinaczka górska i skałkowa to pasjonujący sport. Osoby, które pragną spróbować swoich sił w tej dyscyplinie powinny jednak solidnie przygotować się na nowe wyzwania. Należy realnie ocenić swoje umiejętności i dopasować je do stawianego sobie wymagania.

Wspinaczka jest sportem ekstremalnym, który dla wielu osób staje się stylem życia, metodą na spędzenie wolnego czasu i formą kontaktu z dziką przyrodą. Rozpoczęcie swojej przygody ze wspinaniem muszą poprzedzić pewne przygotowania. Nowicjusze powinni zacząć trenować na ściankach wspinaczkowych. To specjalnie przygotowana, pionowa ściana z wystającymi elementami. Osoba korzystająca ze ścianki jest przypięta pasami, a instruktorzy, organizujący tego typu zajęcia, mają pełne przeszkolenie z asekuracji i metod udzielania pierwszej pomocy. Kolejnym etapem dla początkującego wspinacza jest odbycie kursu. To szkolenie dedykowane osobom w każdym wieku. Kurs odbywa się w Klubie Wysokogórskim. Można tam spotkać pasjonatów wspinaczki i uzyskać od nich wiele bezcennych rad i bardzo przydatnych wskazówek.  

Jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką?

Po odbyciu kursu, nowicjusz może rozpocząć przygotowania do pierwszego wypadu na skałki. Najlepiej wybierać stosunkowo niskie wzniesienia, które nie wymagają od wspinacza dużych umiejętności. Miejsce przeznaczone do wspinania można znaleźć bez problemu w Przewodniku Dla Wspinaczy. Osoba początkująca powinna wybierać drogę o stopniu trudności III, IV, ostatecznie V. Dokładny opis rejonów wspinaczkowych ułatwi wybór najłatwiejszej trasy. Wskazane jest, aby skały miały optymalną wystawę, co oznacza, że w porze letniej są one zacienione, zaś w pozostałe miesiące w roku kalendarzowym odpowiednio nasłonecznione. W trakcie zdobywania szczytów skał należy stosować się do zasad etyki, obowiązującej wśród wspinaczy i dbać o otaczającą wspinacza faunę i florę.

Wspinaczka to sport polecany, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ekstremalne doznania w czasie pokonywania kolejnych tras, pozostają w pamięci przez długie lata życia i są niesamowitym wspomnieniem.

wspinaczka górska