Popularne, podhalańskie trasy rowerowe dla wyczynowców

Wybierając się w góry na wycieczki cyklistyczne pełne wyzwań, warto poznać najbardziej popularne, podhalańskie trasy rowerowe, dostosowane do takich wymagań.

Odwiedzając polskie Tatry z zamiarem podróżowania po nich rowerem, do tego wyczynowo,  konieczne jest zorientowanie się w dostępnych tam trasach rowerowych. Zostały one tak zaplanowane, by jednocześnie zapewniały rowerzystom maksimum atrakcji i pięknych widoków, jak również pełne bezpieczeństwo.

Najlepsze trasy w Tatrach dla wyczynowych rowerzystów

Pierwszym szlakiem wartym polecenia jest trasa z Kościeliska do Doliny Chochołowskiej. Ma ona 25 km długości i czas jej przejazdu wynosi około 3 godziny. Różnica wzniesień to 250 m. Trasa należy do trudnych, więc powinni z niej korzystać doświadczeni rowerzyści. Biegnie w swej większej części przez Tatrzański Park Narodowy, co zapewnia wspaniałe widoki.

Kolejną trasa od Dunajca do Bukowiny Tatrzańskiej, jest również przeznaczona dla osób z bardzo dobrą kondycją i solidnym sprzętem rowerowym. Jej długość to 40 km, a czas przejazdu to 4 godziny. Różnica wzniesień wynosi 300 m. Trasa została tak wytyczona, by korzystający z niej cykliści, mogli podziwiać fenomenalne widoki na Tatry w czasie pokonywania wzniesień.

Równie piękne krajobrazy gwarantuje trasa rowerowa Małe Ciche – Tarasówka, która jest znacznie krótsza, choć równie trudna. Różnica wzniesień to 230 m, a trasę można pokonać już w 2 godziny.

Ciekawa historycznie i widokowo będzie na pewno trasa górska Białka – droga Królewska – Czarna Góra. Do jej przejechania potrzeba 3,5 godziny. Długość trasy to 30km, położonych na różnicy wzniesień, sięgającej 280 m. Odcinek biegnący grzbietem górskim między Leśnicą a Białką Tatrzańską i Kotelnicą, znany jest z historycznych zapisków, świadczących o tym, że właśnie tą drogą wojsko Jana III Sobieskiego, maszerowało w 1683 roku w czasie powrotu z Odsieczy Wiedeńskiej.

Miłośnicy tras downhill’owych również znajdą coś dla siebie. Popularna jest trasa na Harendzie. Została ona specjalna oznakowana, a korzystających z niej rowerzystów, chronią przed kontuzjami i wypadkami, pomocowane na jej obrzeżach materace. W miejscu tym dostępna jest także wypożyczalnia rowerów, jak również kolejka krzesełkowa, z pomocą której możliwy jest transport rowerów na górę. Z tego miejsca można wyruszyć w dalszą podróż rowerową, trasą Harenda – Ząb- Bachledówka – Gubałówka, odwiedzając po drodze miejsce, gdzie często przebywał Karol Wojtyłła

Warte uwagi są jeszcze trasy górskie Zakopane – Witów – Dzianisz, Biały Dunajec – Stołowe, czy Bukowina Tatrzańska – Czarna Góra – Leśnica. To drogi, które gwarantują moc atrakcji i cudowne widoki na Tatry w czasie całej nimi podróży.

trasy rowerowe, zakopane rower, kolarz