Odpowiednie buty na górskie wycieczki

Wybierając się na wyprawę w góry koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie buty na górskie wycieczki. Buty do wędrówek po górach, dostępne w sklepach sportowych, gwarantują pełną ochronę stóp.

Pakując się na wyjazd w góry, warto zadbać o skompletowanie właściwego obuwia. Podeszwy butów   do wędrówek górskich wykonane są z grubych materiałów syntetycznych, co sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe i trwałe. Rewelacyjnie sprawdzają się podczas chodzenia po skałach czy gałęziach. Ważne jest również to, że posiadają przeważnie wyższą, wiązaną sznurowadłem cholewkę, która zapobiega zwichnięciu stawu skokowego. Oczywiście możesz wędrować także w butach do biegania. Obuwie tego rodzaju będzie najlepsze na szlak, jeśli nie posiadasz specjalnych butów do górskich wędrówek. Ten rodzaj obuwia jest również często zalecany przez doświadczonych turystów, przemierzających górskie szlaki. Buty do biegania nie są idealnym rozwiązaniem, ale na pewno lepszym niż zwykłe trampki i półbuty.

Odpowiednie buty na górskie wycieczki – jakie powinny być?

Głównym powodem, dla którego potrzebujesz specjalnego obuwia na wycieczkę w góry, jest ochrona Twoich stóp przed bolesnym kontaktem z kamieniami i innymi nierównościami na szlakach. Buty turystyczne do górskich wędrówek powinny mieć bardzo dobrą przyczepność, utrzymywać stopy suchymi i być wystarczająco lekkimi, aby łatwo się w nich poruszać. Powinny być również wodoodporne, choć taki stan można uzyskać również impregnując normalne obuwie specjalnymi preparatami. Stopa powinna móc oddychać w tego rodzaju obuwiu. Obuwie na górskie szlaki powinno być dobrze dopasowane, idealnie przylegać do stopy, ale jednocześnie pozostawiać miejsce na swobodne poruszanie palcami. Najlepiej załóż je na koniec dnia (stopy wtedy są nieco spuchnięte) na skarpetki i spróbuje w nich trochę pochodzić. Poznaj swój właściwy rozmiar stopy. Najlepiej jest zmierzyć długość, szerokość i wysokość łuku stopy na specjalnie skalibrowanym urządzeniu, dostępnym w dobrych sklepach sportowych. Wiele osób uważa, że buty do górskich wędrówek powinny być o połowę lub nawet cały numer większe niż normalnie noszony numer buta. Ma to ułatwiać zmieszczenie w nich stopy w grubej skarpecie. Trzeba jednak pamiętać, że za duże buty mogą nie trzymać prawidłowo stopy a za małe zaburzać w niej krążenie krwi.

Buty turystyczne do wędrówek górskich, to obuwie zaprojektowane specjalnie do ochrony stóp i kostek podczas spacerów na świeżym powietrzu w górach. Są one jednym z najważniejszych elementów sprzętu turystycznego, ponieważ ich jakość i trwałość decyduje o zdolności turysty do chodzenia na dużych odległościach bez obrażeń stóp.

Oferty: noclegi w Zakopanem.

 

Odpowiednie buty na górskie wycieczkiodpowniednie obuwie w góry