Nocleg w schronisku – na co zwrócić uwagę
Niedoświadczonych wędrowców mogą spotkać różne niespodzianki związane z noclegiem w schronisku. Jest bowiem kilka istotnych kwestii, które odróżniają te miejsca od hosteli czy innych obiektów noclegowych.
Czy nocleg w schronisku trzeba rezerwować?
Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Oczywiście zarezerwowanie miejsca noclegowego znacząco ułatwia sprawę. Warto zatem wcześniej zaplanować trasę swojej wędrówki i wybrać te schroniska, które będą punktami na odpoczynek. W takiej sytuacji można zarezerwować sobie miejsce dzwoniąc do wybranego schroniska. Może się jednak zdarzyć, że to nagła potrzeba zagna was do schroniska. Być może zgubicie się w czasie wędrówki lub nagłe załamanie pogody sprawi, że będziecie musieli szukać szybko noclegu. Pamiętajcie, że schronisko nie daje wam gwarancji na miejsce w nim. Choćby nie wiadomo co się działo, to nadal tylko budynek z ograniczoną ilością łóżek. Możliwe więc jest spanie na podłodze (gospodarze potocznie nazywają to spaniem na „glebie”).
Jak przygotować się do noclegu w schronisku?
Jeśli więc zdarzy się, że będziecie zmuszeni nocować w schronisku, warto byście byli do tego odpowiednio przygotowani. Oto kilka istotnych pytań, na które powinniście znać odpowiedź:
1. Będziecie spali na łóżku czy „na glebie”? - Podłoga wymaga od was posiadania co najmniej karimaty i śpiwora.
2. Czy pościel jest w cenie noclegu? - Być może trzeba za nią zapłacić dodatkowo lub użyć po prostu własnego śpiwora.
3. W jakich godzinach dostępna jest ciepła woda pod prysznicem i czy prysznic jest płatny dodatkowo? – Nie można liczyć na hotelowy komfort.
4. Czy wrzątek jest dostępny cały czas, czy dodatkowo płatny? – Warto mieć ze sobą maszynkę do podgrzewania i stalowy garnuszek.
5. W jakich godzinach dostępny jest prąd? – To oczywiste, że wysoko w górach są inne standardy.
6. Ile kosztują dania w schronisku i w jakich godzinach są podawane? – Warto mieć własny prowiant.
Pamiętajcie także, że w schronisku nie jesteście sami. To nie miejsce na imprezę, lecz schronienie dla osób, które pragną zdobywać szlaki, szczyty i podziwiać górską naturę. Każdy chce tam wypocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę.
Kilka powyższych porad z pewnością pozwoli wam dobrze przygotować się do noclegu w schronisku górskim.