Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie to historia sama w sobie. Zarówno sama instytucja, jak i eksponaty, które można w niej oglądać, to wspaniała lekcja dziejów i tradycji.

Odzwierciedlenie historii Zakopanego

Muzeum Tatrzańskie, poza główną siedzibą w Zakopanem, ma jeszcze kilka filii w samym mieście oraz w Jurgowie, Chochołowie, Czarnej Górze i Łopusznej. Główny gmach Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, powstawał w latach 1913-1924. To fenomen wśród budynków w stylu zakopiańskim - jeden z niewielu murowanych obiektów tego typu. Samo Muzeum powstało w wyniku inicjatywy społecznej, dlatego jego pierwsze kolekcje pochodzą z darów mieszkańców i lokalnych działaczy. Idealnym przykładem takich eksponatów jest kolekcja Tytusa Chałubińskiego. Również dzięki niemu do Muzeum trafiły niektóre okazy przygotowane przez Antoniego Kocyana. Muzeum Tatrzańskie bogate jest również w dzieła sztuki za sprawą artystów, którzy tworzyli w Zakopanem. Należeli do nich m.in. Witkacy, Wojciech Brzega, Wojciech Gerson czy Zofia Stryjeńska.

Co można zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim?

Muzeum Tatrzańskie to świetne miejsce na zapoznanie się z wystawami etnograficznymi, na których można zobaczyć przedmioty właściwe dla Podhala, Spisza i Orawy. Wśród nich znajdują się ubiory, sprzęty domowe i elementy sztuki zdobniczej. Jest tam również wiele dzieł sztuki, takich jak rzeźby, grafiki, obrazy, malarstwo na szkle, a nawet fotografie. Bardzo ciekawe wystawy pokazują również dary natury podhalańskiej. W Muzeum znajdują się ciekawe kolekcje skał oraz minerałów, zebrane przez lokalnych przyrodników. Jest tam dostępnych wiele okazów flory oraz fauny. Szczególną popularnością cieszą się prezentowane w Muzeum ptaki i ssaki. Gdy znamienici członkowie Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, tacy jak Adolf Scholtze, Ignacy Baranowski czy Władysław Florkiewicz, stworzyli tę imponującą instytucję, prawdopodobnie nie wiedzieli jeszcze, jak bardzo się ona rozrośnie i jaką będzie cieszyła się sławą w Polsce i na świecie.

Współcześnie Muzeum Tatrzańskie to bogactwo eksponatów związanych z Podhalem, które pozwalają poznać tradycje i historię tego regionu oraz przeżyć fascynującą podróż w czasie.