Muzeum Oscypka w Zakopanem

Żywa lekcja historii połączona z pysznym jedzeniem – właśnie to czeka na wszystkich, którzy zechcą odwiedzić Muzeum Oscypka w Zakopanem. To wspaniałe miejsce pozwoli odbyć podróż historyczną i regionalną jednocześnie.

Muzeum, którego się nie zwiedza

Muzeum Oscypka w Zakopanem ma to do siebie, że jest to miejsce, którego się nie zwiedza. Zadaniem każdego gościa jest chłonięcie przedstawionej tam tradycji i kultury wszystkimi swoimi zmysłami. Wchodząc do Muzeum przy ul. Jagiellońskiej, wchodzi się do wnętrza tradycyjnej bacówki. Tam można znaleźć dla siebie miejsce na drewnianych ławkach i pieńkach. Wokół znajduje się mnóstwo przedmiotów, związanych z wyrobem oscypka, w tym ciekawe formy, w których wyrabia się ten ser. Klasyczne zwiedzanie zastępuje tam opowieść snuta przez bacę. To prawdziwa gratka dla tych, którzy zawsze chcieli usłyszeć góralską historię, opowiedzianą w całości po góralsku i przez rodowitego górala. Fascynującą historię oscypka łączy się tam z dziejami samych górali oraz terenu polskich gór.

Pokaz i samodzielny wyrób oscypka

Lekcja historii nie kończy się na samej opowieści. Baca, specjalnie do gości Muzeum, przygotowuje tradycyjny oscypek, zgodnie z recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Każdy gość może samodzielnie wziąć udział w tworzeniu oscypka poprzez odciśnięcie w formie gotowego sera z tego, co uprzednio przygotował baca. To wspaniała forma rozrywki dla dzieci, które aktywnie spędzą czas i zdobędą interesującą wiedzę. Dla tych, którzy zapragną skosztować oscypka, na terenie Muzeum znajduje się sklep z jego różnymi rodzajami (zależą one od proporcji mleka krowiego do owczego). Można tam także znaleźć inne tradycyjne wyroby, takie jak bryndza czy bundz. Skorzystanie z całej oferty Muzeum Oscypka zajmuje około półtorej godziny. Warto wygospodarować ten czas w trakcie pobytu w polskich Tatrach, aby poznać regionalne tradycje i miejscową historię.

Ze względu na specyficzny charakter zwiedzania, Muzeum Oscypka otwierane jest w określonych godzinach. Na pokazy można zapisywać się także przez Internet.


Adres: Jagiellońska 28, 34-500 Zakopane

Telefon: 888 920 506

bacowka