Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Wizyta w Zakopanem to nie tylko idealna okazja do obcowania z naturą, ale również doskonała szansa na zapoznanie się z niezwykłymi dobrami kultury. Taką możliwość można mieć, między innymi, dzięki Muzeum Karola Szymanowskiego.

Muzeum w Willi Atma

Willa Atma w Zakopanem to miejsce wyjątkowe. Właśnie tam postanowił zamieszkać i spędzić ostatnie lata swojego życia jeden z największych polskich kompozytorów, Karol Szymanowski. Zabiegi o to, by utworzyć tam miejsce upamiętniające twórczość tego muzyka, rozpoczęły się już w 1937 roku. Czyniło je wielu znanych artystów oraz osób bliskich Szymanowskiemu. Jednakże dopiero 30 lat później rozpoczęło się zbieranie środków na wykup i odrestaurowanie willi. W 1974 r. Atma trafiła w ręce Muzeum Narodowego w Krakowie, które udostępniło ją dla zwiedzających w 1976 r. Wówczas to można było oglądać ekspozycję umieszczoną na parterze budynku. Wśród eksponatów przekazanych przez Krystynę Dąbrowską, siostrzenicę Szymanowskiego, znajdowały się liczne pamiątki wskazujące na więci kompozytora z Zakopanem i Tatrami, które tak kochał.

Ekspozycje w Muzeum Karola Szymanowskiego

Współcześnie Willę Atma może odwiedzić każdy, kto pragnie zbliżyć się do biografii i twórczości Karola Szymanowskiego oraz jego wspaniałych dzieł związanych z Podhalem. Ekspozycja znajdująca się na parterze budynku opowiada o życiu i twórczości kompozytora. Można na niej zobaczyć liczne przedmioty osobiste muzyka. Stworzono tam także specjalną rekonstrukcję jego gabinetu. Ponadto, ukazana została także historia Willi Atmy – to fascynujące miejsce, które pięknie wpisuje się w obraz dawnego Zakopanego. Folklor, twórczość miejscowych artystów oraz dawna kultura Zakopanego to kolejne tematy poruszane na wystawach w Muzeum. Kilka lat temu zostało ono zmodernizowane - można korzystać tam z multimediów, uatrakcyjniających zwiedzanie. Na miejscu odbywają się również interesujące wykłady, wystawy czasowe oraz wydarzenia muzyczne.

Muzeum przy ul. Kasprusie 19 w Zakopanem można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00. Jest to jedyne muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego.

Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem