Multimedialne ławeczki

Zakopane może poszczycić się od czerwca, coraz bardziej popularną w polskich miastach atrakcją, jaką są multimedialne ławeczki.

Turyści odwiedzający Zakopane i zmęczeni wielogodzinnym jego zwiedzaniem, mogą teraz zakosztować relaksu w sposób bardzo wysublimowany. Do ich dyspozycji są dostępne od czerwca, w różnych częściach miasta, ławeczki multimedialne. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie komfortu wypoczynku strudzonym wędrówką turystom, ale również ich edukacja. Ławeczki przypominają o historii Zakopanego i cenionych, znanych osobach, które w niej się zapisały. Te granitowe, rzeźbione miejsca do odpoczynku, poświęcone są między innymi znanym pisarzom, takim jak Jan Kasprowicz, Witkacy, Kornel Makuszyński, czy Jan Sztaudyngier, a także kompozytorom – Mieczysławowi Karłowiczowi, Karolowi Szymanowskiemu, czy Wacławowi Geigerowi. Znalazła się również ławeczka, dedykowana znanemu muzykantowi i przewodnikowi tatrzańskiemu Bartusiowi Obrochcie, czy Parafialnemu Regionalnemu Zespołowi Muzycznemu „Giewont”.

Co wyróżnia ławeczki multimedialne w Zakopanem?

Każda z rzeźbionych, granitowych ławeczek w Zakopanem, po naciśnięciu widocznego przycisku, umożliwia odsłuchanie, w zależności od osoby, jakiej jest dedykowana, bądź to utworu literackiego bądź muzycznego. Teksty czytane mają również w podkładzie tło muzyczne, skomponowane przez Jerzego Chruścińskiego z Teatru Witkacego. Ławeczki zostały wykonane według projektu rzeźbiarza Marka Szali, który był również autorem ołtarza papieskiego, powstałego w czasie wizyty Jana Pawła II w Zakopanem pod Wielką Krokwią. Wykonanie zostało sfinansowane ze środków unijnych. Odwiedzając Zakopane warto wybrać się na spacer szlakiem wielkich poetów i muzyków, związanych z tym miejscem, korzystając z komfortowego i edukacyjnego zarazem wypoczynku na pięknych, multimedialnych ławeczkach.

krupówki, odpoczynek zakopane