Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Zabytki sakralne urzekają swoim pięknem oraz ciekawymi dziejami. Warto podziwiać je, poznając jednocześnie miejscową historię i sztukę. W Zakopanem jednym z najpiękniejszych tego typu zabytków jest Kościół Matki Bożej Częstochowskiej.

Dzieje Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej

Powstanie tego kościoła jest ściśle związane z tworzeniem się parafii na terenie Zakopanego. Wówczas budynki sakralne często były budowane dzięki hojnym fundatorom. Tak też było w tym przypadku, gdyż większość funduszy na budowę świątyni przekazała Klementyna Homolacsowa, miejscowa właścicielka ziemska. Wybudowanie kościoła datowane jest na 1847 r. - ma on zatem za sobą niemal dwieście lat funkcjonowania. Z biegiem czasu uzupełniano wyposażenie świątyni, wprowadzając do niej m.in. organy od wyjątkowego, krakowskiego organmistrza Sapalskiego. Kościół był kilkakrotnie remontowany, w tym w 1950 r. oraz w 2002 r. Wiele późniejszych remontów wykonano dzięki ofiarności wiernych.

Kościół Marki Boskiej Częstochowskiej w Zakopanem jako zabytek

Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce, aby móc na własne oczy zobaczyć ludową architekturę tamtejszych terenów. Ta drewniana budowla odzwierciedla tradycyjne podejście do konstrukcji, z jakim można było spotkać się w Zakopanem i okolicach w XIX w. Jest to jednonawowy kościół z wieżą południową i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W głównym ołtarzu znajduje się replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a dwa boczne ołtarze opatrzono patronatem św. Stanisława i św. Jacka. Pięknymi dziełami sztuki są również namalowane na szkle stacje drogi krzyżowej.  Przy kościele znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Andrzeja i św. Benedykta, wybudowana na początku XIX stulecia i kilkakrotnie remontowana w XX w.

Ten skromny budynek zachwyca swoim urokiem i historią dziejów, jakie łączą go z zakopiańską ziemią. Warto zatrzymać się w nim choć na chwilę, aby zaczerpnąć nieco wiedzy o przeszłości.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem