Kijki narciarskie i gogle – czy warto ich używać?

Wybierając sprzęt narciarski, wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest odpowiednie dobieranie przedmiotów, takich jak kijki narciarskie oraz gogle. Sprawdź w jakich sytuacjach mogą one być niezbędne.

Kijki narciarskie

Pogląd, że kijki narciarskie przydatne są jedynie dla początkujących jest dosyć popularny. Faktem jest, że jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę na stokach, powinieneś koniecznie z nich korzystać. Pomogą Ci one utrzymać równowagę. Posłużą również do podpierania się w trudniejszych momentach oraz odpychania się. W początkowych ćwiczeniach kijki będą niezbędne również w utrzymaniu prawidłowej postawy. Osoby nieco bardziej wprawione w jeździe mogą używać kijków narciarskich przy skrętach. Są one także świetną pomocą przy poruszaniu się po puchu śnieżnym. Niemniej jednak doświadczeni narciarze często narzekają na kijki. W momencie, w którym przestają one być potrzebne, stają się zbędnym obciążeniem, „kulą u nogi”. Nierzadko jednak styl jazdy nawet dobrego narciarza, wymaga użycia tego elementu ekwipunku. Warto zatem używać kijków jako wsparcie dla początkujący narciarzy oraz wtedy, gdy są one niezbędne. Jeśli przeszkadzają Ci w jeździe a Twoje umiejętności narciarskie są wysokie, nie są one koniecznym wyposażeniem.

Gogle narciarskie

Kijki narciarskie są pomocne, ale nie zawsze konieczne. Z goglami narciarskimi sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dobrej jakości gogle narciarskie to niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto wybiera się na stok. Słońce, które odbija się od śniegu, daje bardzo ostre światło, które może oślepić każdego. To szkodliwe promieniowanie, które może prowadzić do uszkodzenia oczu. Nie trzeba patrzeć wprost na śnieg, aby być na nie narażonym. Co więcej, takie chwilowe oślepienie może doprowadzić do przykrych wypadków w czasie jazdy, a te do poważnych kontuzji. Wybierając gogle narciarskie, należy dokładnie dobrać ich rozmiar, aby przylegały do twarzy, ale nie były ani za wielkie, ani zbyt małe. Wiele osób błędnie wybiera lub mocuje na głowie gogle, borykając się później z ich silnym uciskiem na twarz. Przyleganie szczelne nie jest równoznaczne z mocnym dociśnięciem. Kłopotem może być także dopasowanie gogli do kasku. Może się bowiem okazać, że te dwa elementy nie pasują do siebie. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest kupno gogli razem z kaskiem. Wówczas ma się pewności, że te dwie rzeczy będą ze sobą dobrze współgrać.

Warto pamiętać, że gogle narciarskie są niezbędne do wyprawy na stok. Natomiast kijki narciarskie mogą dobrze służyć początkującym lub osobom, którym wygodniej się z nimi jeździ. Nie są jednak konieczne.

kijki narciarskiegogle narciarskie