Kasprowy Wierch

W Zakopanem jest wiele wspaniałych atrakcji, które są warte uwagi. Wiadomo jednak, że koniec końców wszyscy wybierają się tam dla cudownej natury gór. Jednym z najpiękniejszych szczytów ogólnie dostępnych dla turystów jest Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch – szczyt

Kasprowy Wierch to piękny szczyt umiejscowiony w Tatrach Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Jego wysokość określa się na 1987 m n.p.m. U jego podnóża znajduje się Hala Kasprowa, która stanowi temat wielu ludowych podań. Wokół leżą trzy wspaniałe doliny, w tym dwie po stronie polskiej – Dolina Suchej Wody Gąsienicowej i Dolina Bystrej oraz po stronie słowackiej – Dolina Cicha. Ze szczytu rozpościerają się zatem cudowne widoki. Nic dziwnego, że przyciąga on tak wielu turystów. Kasprowy Wierch zdobywany był już od XIX stulecia. Także narciarze korzystają z jego uroków, prawdopodobnie już od ponad 100 lat. Współcześnie na gości czeka tam doskonale rozbudowana infrastruktura turystyczna.

Atrakcje na Kasprowym Wierchu

Główną atrakcją Kasprowego Wierchu jest tamtejszy ośrodek narciarski, który jednocześnie jest najwyżej położonym tego typu ośrodkiem w Polsce. W dyspozycji ośrodka pozostają trzy koleje. Najpopularniejszą z nich jest kolej linowa na Kasprowy Wierch wyruszająca z Kuźnic. Dwie pozostałe to kolej krzesełkowa „Hala Gąsienicowa” oraz kolej krzesełkowa „Hala Gorczykowa”. Pierwsza z nich wyrusza z Doliny Gąsienicowej, druga z Doliny Gorczykowej. Ośrodek na Kasprowym Wierchu może poszczycić się kilkoma ciekawymi trasami narciarskimi, z których wymienić należy choćby Trasę Gąsienicową, Trasę Gorczykową i Szlak Narciarski Gąsienicowa (najdłuższa trasa, oznaczona kolorem czerwonym). Co ciekawe, cały teren Kasprowego Wierchu podlega pod Tatrzański Park Narodowy. Oznacza to, że trasy nie są sztucznie zaśnieżane ani oświetlane.

Kasprowy Wierch to obowiązkowy punkt w czasie podróży do Zakopanego i okolic. To nie tylko majestatyczny szczyt, ale również świetne atrakcje zafundowane przez samą naturę.

Kasprowy Wierch