Karimata czy materac?

Wielu biwakowiczów zadaje sobie to odwieczne pytanie: karimata czy materac? Oba przedmioty mają swoje wady i zalety. Na który się zdecydować?

Karimata

Każda karimata to tak naprawdę swego rodzaju pianka, w której zamknięte zostało powietrze. Do wyboru są tradycyjne płaskie karimaty oraz nieco nowsze karimaty żebrowane. Istnieje jednak wielu producentów masowo wypuszczających na rynek tanie karimaty, które nie spełniają norm. Nierzadko zdarza się bowiem, że zewnętrzna strona takiej karimaty nie ma zamkniętych porów pianki, przez co może wsiąkać w nie woda. Do niewątpliwej zalety każdej karimaty należy na pewno jej niska cena. Ponadto, trudno jest ją uszkodzić lub zabrudzić, a wyczyszczenie jej jest niezwykle proste. Karimaty są również nieporównywalnie lekkie oraz bardzo proste do rozpakowania i ponownego spakowania. Niemniej jednak karimata nie zapewnia właściwej izolacji od podłoża, a co za tym idzie odpowiedniego komfortu cieplnego w czasie snu.

Materac

Materace kojarzą się głównie z klasycznymi wyjazdami autem nad jezioro lub tworzeniem dodatkowego posłania dla znajomych. Tego rodzaju materace nie nadają się na oddalony od ludzkich skupisk biwak, ponieważ są obszerne, ciężkie i trudno jest je ponownie spakować. Należy jednak wspomnieć, że zapewniają one o wiele lepszą izolację niż karimaty. Istnieją jednak specjalne materace trekkingowe i na wyprawy wysokogórskie. Materiały, z których są wykonywane, są dużo lżejsze i mocniejsze. Wielu producentów oferuje także materace przygotowane specjalnie na warunku zimowe, które wyróżniają się wysokim poziomem izolacji, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny. Coraz lepsze rozwiązania stosuje się również w kwestii wagi i możliwości pakowania materacy. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju wyroby są one droższe od popularnych, zwykłych materacy.

Jak widać, oba przedmioty mają swoje zalety. Na letnie wyprawy można wybrać wygodną karimaty, a na ostre zimy lepszy będzie profesjonalny materac.