Jezioro Morskie Oko

Jezioro Morskie Oko to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych w regionie Podhala. Leżące u podnóża Tatr jezioro jest odwiedzane co roku przez setki tysięcy turystów.

Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Jest ono położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jezioro to znajduje się na wysokości 1395 m. n. p. m.  W najgłębszym miejscu Jezioro Morskie Oko osiąga prawie 50 m. Na uwagę zasługuje owalny kształt jeziora, który zaburzają stożki usypiskowe, znajdujące się u wylotu większych żlebów. Jezioro Morskie Oko ma charakterystycznie wyglądająca wodę o zielonkawej barwie. Morskie Oko nazywane jest także Rybim Stawem lub Rybim Jeziorem. Jest to jedno z nielicznych jezior tatrzańskich, które jest zarybione w sposób naturalny. Do Morskiego Oka wpływają Dwa Potoki Czarnostawiański i Mnichowy.

Morsko Oko- dlaczego warto odwiedzić największe jezioro w Tatrach?

Turyści odwiedzający jezioro Morskie Oko mogą odpocząć po trudach wędrówki w schronisku PTTK im. St. Staszica, które znajduje się na morenie, zamykającej to jezioro od strony północnej. To najstarsze i jedno z najbardziej zabytkowych schronisk, jakie znaleźć można w regionie Podhala. Obok niego znajduje się stare schronisko, które pierwotnie było przeznaczone na przechowywanie w nim wozów.  Oba budynki uznaje się za zabytkowe. Schronisko PTTK jest punktem wyjściowym dla turystów, planujących wycieczkę na Rysy, Szpiglasową Przełęcz oraz Mięguszowiecką Przełęcz nad Chłopkiem.

Morskie oko, jezioro morskie oko