Jaskinie Pawlikowskiego

Tatry to, nie tylko szczyty górskie, na które można się wspinać, ale również wspaniałe jaskinie, do wnętrza których można schodzić na ekscytujące wyprawy. Jedną z nich można odbyć do Systemu Jaskiń Pawlikowskiego.

System Jaskiń Pawlikowskiego, to trzy połączone ze sobą jaskinie o łącznej długości 2404 m i 76,1 m deniwelacji. Tworzą go zatem jedne z najgłębszych jaskiń w Tatrach. Ta niezwykła tatrzańska atrakcja znana jest pod nazwą Systemu Jaskiń Pawlikowskiego już od wielu lat i określenie to funkcjonuje w przewodnikach. Jednakże dopiero w 2014 roku Jaskinia Mylna została połączona z Jaskinią Obłazkową. Natomiast Jaskinię Mylną z Jaskinią Raptawicką połączono w lutym 2015 roku. Wybierając się w to miejsce warto wiedzieć, że do jaskini Mylnej prowadzi szlak czerwony, który obowiązuje na całej jej długości. Przebycie tej jaskini zajmuje około 30 minut i wymaga niekiedy nawet czołgania się po mokrym podłożu. Zdecydowanie odradzane są samotne wędrówki po jaskiniach, gdyż nietrudno jest w niej zabłądzić. Jaskinia Obłazkowa również oznaczona jest jako czerwony szlak turystyczny i jest równie trudna do pokonania. Natomiast do Jaskini Raptawickiej prowadzi czarny szlak turystyczny a podejście do niej na samym końcu jest ubezpieczone łańcuchem.

Przed wyruszeniem na wyprawę przez System Jaskiń Pawlikowskiego, należy koniecznie zapoznać się z poradami na temat niezbędnego przygotowania do pokonania trudnych tras w jaskiniach tatrzańskich. To niewątpliwie wspaniała atrakcja tego regionu, ale warto pamiętać, że również niebezpieczna.

Noclegi Bukowina Tatrzańska

Jaskienie Zakopane - gdzie warto się wybrać.