Jaki śpiwór wybrać na wyprawę w polskie góry?
Wyruszając w góry, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to teren bardzo wymagający dla ludzkiego organizmu. Jest to również miejsce, w którym pogoda jest trudna do przewidzenia. Dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiedni śpiwór górski.
Jak wybrać śpiwór?
Wybór śpiwora należy zacząć od ustalenia, kto będzie jego użytkownikiem. Ważna jest płeć. Wbrew pozorom to kwestia istotna, ponieważ należy dopasować śpiwór do kształtu ciała i jego możliwości adaptacyjnych. Z badań wynika, że kobietom ciężej jest znieść niskie temperatury, toteż warto, by panie zadbały o lepsze ocieplenie stóp, które wychładzają się najszybciej. Ponadto, wybierając kształt śpiwora, trzeba skupić się na zachowaniu wewnątrz niego, jak największej ilości ciepła. Stąd też tak duża popularność tzw. „mumii”. Są one szczelne i nie pozostawiają miejsc, przez które ciepło mogłoby uciekać. Idealny będzie górski śpiwór z kapturem, który gwarantuje dodatkowe ocieplenie.
Śpiwór górski – rodzaje i dodatki
Szukając informacji na temat najlepszych śpiworów górskich, często można natrafić na dyskusje na temat tego, czy lepszym ich wypełnieniem jest puch, czy syntetyk. Wyjaśniamy: ciepła i wilgotna, deszczowa pogoda – syntetyk; sucho, ale mroźno – puch. Ilość wypełnienia i jego jakość będą miały wpływ na wielkość i wagę śpiwora, warto więc dopasować je nie tylko do warunków pogodowych, ale także do ilości zabieranego bagażu. Potrzebny może okazać się specjalny plecak z miejscem na śpiwór. Bardzo ważną rolę ogrywają także dodatkowe elementy śpiworów. Zamki powinny być wyposażone w wygodne tasiemki albo pętle, które pozwolą na ich łatwą i szybką obsługę. Funkcjonalna listwa materiałowa zapobiegnie zacinaniu się zamka. Ponadto, taka listwa zapobiega ucieczce ciepła z wnętra śpiwora. Ewentualny kaptur powinien posiadać ściągacz, który uniemożliwi jego suwanie się z głowy w czasie snu. Na wyprawy trekkingowe od wiosny do jesieni, dobrze jest wybrać tzw. śpiwór 3-sezonowy.
Śpiwór górski powinien zapewniać komfort i bezpieczeństwo odpoczynku. Musi być odpowiednim rozwiązaniem na dobowe wahania temperatur oraz zmęczenie organizmu po długiej wyprawie.