Jak wybrać plecak turystyczny dla dziecka?

Na pewno wielu z was zabiera swoje pociechy na piesze wycieczki w góry. Jak zadbać o to, by dziecko czuło się na tych wypadach komfortowo?

Po co dziecku plecak turystyczny?

Mawia się, że dzieci nie słuchają rodziców, lecz ich naśladują. Podróżując z wami, dzieci chcą wyglądać, jakby wybierały się na profesjonalną wyprawę górską. Kupno właściwego plecaka nie jest spełnieniem ich zachcianki, lecz wyrabia w nich dobry nawyku korzystania z bezpiecznego ekwipunku w górach. Jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że dziecko zarazi się od was pasją do gór. Najmłodsi mogą w plecaku nosić lekkiego pluszaka, kocyk czy kanapki lub przysmaki. Nieco starsze dzieci mogą zabrać aparat, śpiwór czy książkę. Dopiero gdy uznamy, że dziecko jest na tyle odpowiedzialne i silne, by przenosić jakikolwiek ekwipunek, możemy mu na to pozwolić.

Dopasowanie plecaka do dziecka

Pierwszym krokiem powinno być znalezienie plecaka, który pasuje do wieku oraz wzrostu dziecka. Zbyt duży plecak nie tylko będzie za ciężki, ale również zaburzy równowagę przy poruszaniu się, a ta jest bardzo ważna, nawet na prostych szlakach. Ponadto, nieodpowiedni rozmiar sprawi, że plecak nie będzie właściwie przylegał do pleców. Warto także zadbać o to, by dziecko się nie przegrzewało. Liczni producenci oferują dzieciom plecaki z systemem nośnym, analogicznym do tego dla dorosłych. Pojawiają się w nich materiały i wypełnienia, które pozwalają na świetną cyrkulację powietrza między plecami a plecakiem. Jeżeli zdecydujecie się na plecak z tylnym usztywnieniem, sprawdźcie, czy jest możliwość jego wyjęcia. Wielu producentów decyduje się na tę opcję, dając w ten sposób możliwość szybkiego stworzenia siedziska dla dziecka na postoju. Ważne jest także, aby plecak dla malucha był wyposażony pas piersiowy. Pozwoli mu to zachować jak najlepszą stabilność.

Odpowiedni plecak turystyczny dla dziecka to taki, który wybierzecie z jego udziałem. Wy zadbacie o bezpieczeństwo, a maluch o przyjemny dla siebie design.

Plecak turystyczny dla dziecka