Jak wybrać pierwszą uprząż wspinaczkową w góry

Decydując się na samodzielną wyprawę wspinaczkową należy zastanowić się nad wszystkimi, związanymi z tym koniecznymi inwestycjami. Jedną z nich będzie zakup odpowiedniej uprzęży wspinaczkowej.

Jaka wspinaczka taka uprząż

Rodzaj wybieranego sprzętu powinien być zależny od czynności, jakie masz zamiar z jego pomocą wykonywać. Dlatego też trzeba podjąć decyzję czy uprząż ma służyć do wspinaczki górskiej z własną asekuracją, wielowyciągowej zimą czy może do taternictwa jaskiniowego? W każdym z tych przypadków dobrze sprawdzi się uprząż biodrowa, ale o odpowiednich parametrach. Do wspinaczki letniej na własnej asekuracji, pasy biodrowe oraz udowy, powinny być szersze. Warto również wybrać model z elastyczną regulacją, aby móc dopasować uprząż do swojego ubioru. Taki rodzaj uprzęży sprawdzi się także zimą. Natomiast uprząż jaskiniowa powinna być dużo węższa i nie posiadać zbędnych elementów, ponieważ w jaskiniach czeka na zwiedzających dużo bardzo wąskich przejść. Ponadto, punkt zaczepienia jest w tego rodzaju uprzęży umieszczony niżej i z tego względu nie jest ona zbyt bezpieczna przy wspinaczce z dołem.

Jak wybrać pierwszą uprząż?

Jeżeli znasz już rodzaj uprzęży, jaka jest odpowiednia dla Twoich potrzeb, powinieneś teraz poznać jeszcze kilka jej parametrów, które pozwolą Ci dobrać idealną produkt. Pierwszym z nich będzie rozmiar. Jest on zazwyczaj analogiczny do rozmiaru noszonych przez Ciebie ubrań. Najlepiej jednak sprawdzić parametry podane przez producenta, który do rozmiaru przypisuje określony obwód pasa oraz ud. Przymierzając uprząż, należy zwrócić uwagę na to, by pas biodrowy opinał talię w taki sposób, by nie można było go zdjąć przez biodra. Pod pętle udową można spróbować włożyć dłoń. Jeżeli z trudem będzie to wykonalne, to znaczy, że jest ona dobrze dopasowana. Ważne są także dodatki. Zimą na wspinaczkę zabiera się dużo więcej sprzętu (młotek, haki, śruby). Dobrze jest znaleźć dla niego odpowiednie miejsce pod postacią otworów na karabinki przy uprzęży.

Pamiętaj, że od właściwie dobranej uprzęży zależy bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich partnerów wspinaczkowych.

uprzążuprząż wspinaczkowa