Jak wybrać kurtkę narciarską

Wyjazd na narty to świetna forma spędzania wolnego czasu. Jednak bez odpowiedniego przygotowania może okazać się nietrafionym wyborem. Brak właściwej kurtki narciarskiej to nie tylko narażanie się na niskie temperatury, ale również na dyskomfort jazdy oraz zniszczenie odzieży.

Komfort i idealne warunki termiczne

Idealna kurtka narciarska powinna być w pewnym stopniu wodoodporna, aby chronić Cię przed przemoczeniem się w czasie upadków. Idealnym wyjściem jest wybór kurtki z laminowanymi zamkami, ponieważ to przez nie zawsze przedostaje się najwięcej wilgoci. Kwestia ta odnosi się również do szwów, które w kurtce narciarskiej powinny być klejone. Jednakże dla pełnego komfortu, kurtka narciarska powinna być również oddychająca. Jej zadaniem jest odprowadzanie na zewnątrz potu i pary wodnej. Niektóre kurtki są wyposażone w specjalny system wentylacji, który wspomaga cyrkulację powietrza przy dużej aktywności ciała. Bardzo ważnym elementem, zapewniającym komfort, jest również właściwy rozmiar oraz krój kurtki narciarskiej. W pierwszej kwestii liczą się następujące parametry: całkowita długość kurtki, obwód klatki piersiowej, obwód dołu kurtki oraz długość rękawów. Świetnym rozwiązaniem są kurtki z systemem regulacji rękawów oraz obwodu. Wówczas można dopasować je do własnych preferencji za pomocą specjalnych ściągaczy.

Dobra organizacja i bezpieczeństwo

Dobra kurtka narciarska powinna być także funkcjonalna. Wybierając się na stok, z pewnością zabierasz ze sobą wiele ważnych przedmiotów, takich jak dokumenty, telefon czy gotówka. Oczywiście masz przy sobie również karnet na stok i gogle narciarskie. Wszystkie te rzeczy muszą mieć swoje miejsce tuż przy Tobie, przecież nie będziesz szusować z wyładowanym po brzegi plecakiem. Wybierając kurtkę, zwróć uwagę na dobrze zabezpieczoną kieszeń wewnętrzną – tam schowasz najcenniejsze rzeczy, np. dokumenty i kartę płatniczą. W każdej kurtce narciarskiej powinno być także kilka łatwiej dostępnych, ale także zabezpieczonych kieszeni na inne przedmioty, takie jak bilety i karnety. Niezwykle funkcjonalne są kieszenie dodatkowe, umieszczane na rękawach. Tam można trzymać odtwarzacz muzyki czy telefon. Jest to idealne miejsce na skipass. Podczas zakupu kurtki narciarskiej należy również pamiętać, że na stoku, tak jak na drogach, widoczność bywa różna. Dlatego też najlepiej wybrać kurtkę posiadającą elementy odblaskowe.

Specjalistyczna kurtka narciarska to gwarancja wygody, ochrony zdrowia w obliczu różnorodnych warunków pogodowych i bezpieczeństwa w górach.

kurtka narciarskakurtka zimowa