Jak przygotować psa do wyprawy w góry?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie wyjazdu w góry bez swojego ukochanego czworonoga lub po prostu nie masz go z kim zostawić, dobrze przygotuj go na tę wyprawę. Zadbaj o komfort swojego psa i bezpieczeństwo podróży.

Dokąd udać się z psem?

Zanim podejmiesz decyzje o tym, by Twój kochany pupil jechał z Tobą w góry, sprawdź dokładnie, gdzie możesz go zabrać. Wybierz takie szlaki, po których można poruszać się z psem. Wiele miejsc posiada specjalne zapisy w regulaminie, które zakazują wchodzenia na ich teren z czworonogami. Takim miejscem jest Tatrzański Park Narodowy. Z psem można jednak przejść trasą od Siwej Polany do Polany Chochołowskiej, bowiem teren Doliny Chochołowskiej nie należy do TPN. Miejscem dobrym na wyprawę z psem jest również Dolina Lejowa. Wiele pasm górskich po polskiej i słowackiej stronie Tatr, dopuszcza wędrowanie z psem. Istotny będzie także nocleg. Warto zadzwonić do wybranego miejsca i po prostu zapytać o możliwość pobytu ze swoim milusińskim. Z pomocą przychodzi również ZOO Hotel dla zwierząt czy Hotel dla zwierząt Pufik w Poroninie. To dobra alternatywna, jeśli wiesz, że będziesz wędrować również w miejsca, do których nie zabierzesz psa i wymagałoby to od Ciebie pozostawienia go w zamkniętym pokoju hotelowym.

Sprzęt do górskich wędrówek z psem

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniego ekwipunku dla psa. Nie możesz pozwolić na to, aby zwierzęciu coś groziło w czasie waszych wypraw lub by pies po prostu się męczył. Jednym z najważniejszych elementów będą wygodne szelki. Przy wyjściu w góry obroża absolutnie odpada. Na niższe i prostsze tereny wystarczą dobre, elastyczne szelki sportowe. Istnieje również psia uprząż wspinaczkowa, która pozwala na asekurowanie zwierzaka w czasie wejścia na trudniejsze partie. Jeżeli jednak wybierzesz zwykłe szelki norweskie lub guard, zadbaj o to, aby dany model miał chociaż uchwyt „walizkowy” na górze. W ten sposób będziesz mógł pomóc psu lub nawet przeniesiesz go w razie potrzeby. Do szelek doczepia się smycz. Wybór jest szeroki, ale w górach najlepiej sprawdzą się mocne linki typu repsznur. Koniecznie pamiętaj także o zabraniu miski, wody oraz jedzenia dla psa. Nawet jeśli nie planujesz długiego wyjścia w górach bywa różnie – zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych. Dobrze jest także zdecydować się na taką trasę, która będzie biegła przy strumieniu. Wówczas pies będzie miał stały dostęp do wody (o ile strumień nie wyschnie w upalny dzień).

Jak widać, wystarczy spełnić tylko kilka warunków, by móc cieszyć się wymarzonym urlopem w górach razem ze swoim ukochanym psiakiem.

Wyprawa w góry z psem