Jak przygotować dziecko na wycieczkę w góry

Wyjazd pociechy na wycieczkę szkolną, zwłaszcza taką kilkudniową, to duże przeżycie dla rodzica. Jest to także niezwykły moment dla dziecka, które musi się nieco usamodzielnić. Jak spakować dziecko na taką wycieczkę w góry?

Pomóż, ale nie wyręczaj

Góry to specyficzny teren. Nawet pod okiem nauczycieli i przewodnika, każdy powinien uważać na siebie i współtowarzyszy podróży. Dobrze jest zacząć przygotowania do wycieczki od znalezienia ciekawych filmików instruktażowych lub wpisów na mediach społecznościowych, do których dziecko będzie mogło zajrzeć na smartfonie czy tablecie. Dzięki temu w atrakcyjny sposób przygotuje się do trudnych warunków panujących w górach. Kolejnym krokiem jest oczywiście samo pakowanie. Ważna porada: nie wyręczaj dziecka we wszystkim, niech wie, co i gdzie znajdzie w swojej walizce. Idealną metodą jest stworzenie razem z pociechą listy potrzebnych rzeczy. Według tak przygotowanego spisu dziecko przygotuje swoje rzeczy, a następnie wspólnie je spakujecie.

Co dziecko powinno zabrać w góry?

Jedną z najważniejszych zasad wycieczek górskich jest pamiętanie o tym, że pogoda zmienia się w górach błyskawicznie. Dlatego też dziecko powinno zabrać na wyprawę takie rzeczy, jak: kurtka przeciwdeszczowa, wygodne obuwie do wędrówek górskich, ubrania „na cebulkę”, dostosowane do aktualnej pory roku oraz przybory toaletowe i rzeczy codziennego użytku. Istotne będzie także zabranie dobrego kremu z filtrem, który w górach przyda się, zarówno latem, jak i zimą. Dobrym pomysłem jest również spakowanie okularów przeciwsłonecznych. Warto także zaopatrzyć dziecko w środek owadobójczy, preparat na kleszcze itp. Jeżeli wycieczka jest nastawiona na konkretną atrakcję (np. narty), a Twoje dziecko ma własny sprzęt, także musi go zabrać.

Dziecko, które będzie samodzielnie przygotowywało się do wyprawy w góry, zyska doświadczenie, które posłuży mu nie tylko podczas wycieczki szkolnej, ale również będzie istotne w czasie późniejszych wyjazdów.

wyprawa z dzieckiem w góry