Jak przygotować dziecko do jazdy na nartach?

Okres zimowy to idealny czas na wycieczkę w góry, razem z całą rodziną. Zapisanie pociechy na lekcje jazdy na nartach jest w takiej sytuacji niemal powinnością rodziców.

Zanim na narty …

Większość dzieciaków marzy o wejściu na stok zaraz po przyjeździe, ważne jest jednak, by zadbać najpierw o odpowiednie wyposażenie dla nich i o wyjaśnienie im ogólnych zasad zachowania w tym miejscu. 

Istotna jest także rozmowa z dzieckiem na temat tego, co będzie się działo na stoku. Trzeba zapewnić pociechę o jego bezpieczeństwie i o tym, że w razie niepewności ma możliwość zgłoszenia się do opiekuna. Nie należy naturalnie nikogo zmuszać do jeżdżenia na nartach. W ten sposób dziecko zostanie zniechęcone już na samym początku i nie będzie czerpało żadnej przyjemności z tego sportu. Można natomiast na pewno podzielić się swoim doświadczeniem z pierwszego dnia na nartach i zapewnić dziecko, że po okresie prób przychodzi czas wspaniałej zabawy. 

Ubrania oraz sprzęt

Odpowiednie ubranie ma ogromne znaczenie w nauce jazdy na nartach. Wygoda i pełna swoboda ruchów wpływają pozytywnie na odczucia dziecka w czasie lekcji. 

Bielizna termoaktywna powinna być bardzo dobrej jakości z oddychających materiałów, by zapewniała ciepło i odprowadzała wilgoć. Kurtka musi być przystosowana nie tylko do upodobań dziecka, ale przede wszystkim do warunków atmosferycznych, dlatego sprawdzi się izolowana z wysokim poziomem oddychalności. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania szwów. Wyrób powinien być wodoodporny i wytrzymały. Spodnie należy dobierać na takiej samej zasadzie, jak kurtkę. Ważne są również dwie pary długich skarpet, jedne cienkie, bawełniane a drugie termoaktywne. Rękawiczki i komin są bardzo istotnymi elementami stroju małego narciarza, ponieważ chronią przed wiatrem oraz niską temperaturą. Gogle powinny być jak najlepiej dopasowane, aby nie przeszkadzały w jeździe. 

Dla dzieci, które dopiero pierwszy raz nakładają narty na stopy, lepsze będzie wypożyczenie sprzętu do jazdy, ponieważ może okazać się jednak, że jest to tylko jednorazowa przygoda. Trzeba także pamiętać o wypożyczeniu pełnego pakietu narciarskiego, by bezpieczeństwo dziecka nie było zagrożone.

 narty, stok,zakopane