Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka na narty?

Właściwe akcesoria i pełne przygotowanie to podstawa, gdy dziecko wyrusza na stok. Narty to nie tylko świetna zabawa i sport, ale także duże ryzyko urazu głowy. Dlatego też koniecznie trzeba wiedzieć, jak wybrać właściwy kask dla dziecka na narty.

Nie tylko konieczność, ale wręcz obowiązek!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nabycie kasku dla dziecka jest nie tylko kwestią troski, ale przede wszystkim obowiązkiem. Każdy użytkownik stoku do 16 roku życia, zgodnie z przepisami, musi jeździć w kasku. Oznacza to, że za brak kasku na głowie Twojej pociechy, możesz zostać ukaranym mandatem. Jednak nie to powinno być najważniejsze. Kask dla dziecka czy dorosłego chroni przede wszystkim przed urazami głowy, które mogą wystąpić przy upadku. Co ważne, element ten ogrzewa również głowę i chronią ją przed wilgocią. Stąd też czapka nie musi (a wręcz nie powinna!) być ubierana pod kask. Dla dodatkowej ochrony można założyć dziecku termoaktywną kominiarkę.

Jak wybrać kask narciarski dla dziecka?

Aby kask faktycznie chronił dziecko, musi zostać odpowiednio dobrany. Najważniejszą kwestią będzie jego rozmiar. Ustalenie tej wielkości wiąże się z koniecznością zmierzenia obwodu głowy dziecka. Można zrobić to w domu, używając najzwyklejszego, krawieckiego centymetra. Obwód głowy mierzy się nieco ponad linią brwi, dookoła głowy. Każdy producent kasku udostępnia tabelę rozmiarów, dopasowanych do obwodów dziecięcych głów. Ważne jest także, aby kask miał miękkie i wygodne osłony uszu. Całość powinna być wykonana z trwałych, ale również lekkich materiałów, aby latorośl była w stanie nosić kask przez kilka godzin. Producent powinien poświadczyć bezpieczeństwo swojego produktu, spełniając odpowiednie normy: europejskie – oznaczone jako EN 1077:2007 lub amerykańskie – oznaczone jako ASTM 2040.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka poprzez dobranie dla niego właściwego kasku do jazdy na stoku i pamiętaj, by wraz z procesem rośnięcia Twojej pociechy, zmieniać jej kask na odpowiednio dopasowany do obwodu głowy.

Mały narciarz gotowy do jazdy