Gubałówka

Jeden z najwspanialszych widoków na Tatry rozpościera się ze słynnej Gubałówki. Miejsce to nie bez powodu jest jednym z najczęściej wybieranych przez podróżnych. Łączy ono w sobie ciekawe atrakcje oraz bliskość natury.

Natura Gubałówki

Powszechnie znana Gubałówka to wzniesienie umiejscowione na Pogórzu Gubałowskim, między Czarnym i Białym Dunajcem. Wysokość tego wzniesienia określa się na 1120 m od strony wschodniej oraz 1129 m od strony zachodniej. Poza wspaniałym krajobrazem, na Gubałówce można podziwiać również rzadką roślinność. Wśród ciekawych okazów można znaleźć m.in. widlicz Isslera, storzana bezlistnego czy prosienicznika plamistego. Wokół północnego podnóża Gubałówki wije się dolina potoku Bystra, w której znajduje się miejscowość Nowe Bystre. Natomiast zachodnia część Gubałówki sąsiaduje z Butrowym Wierchem, wzniesieniem, które wraz z Gubałówką tworzy część widokową Szlaku Papieskiego.

Atrakcje Gubałówki

Wielu turystów odwiedza Gubałówkę, aby móc zobaczyć panoramę, obejmującą nie tylko Zakopane wraz z Tatrami, ale także całe Podhale, Pieniny i Beskid Żywiecki. Dostanie się na Gubałówkę jest bardzo proste, dzięki kolejce linowo-terenowej, która prowadzi tam wprost z Zakopanego. Poza podziwianiem widoków, na Gubałówce można także aktywnie spędzić czas. Znajduje się tam ośrodek narciarski, w którego skład wchodzą trasy narciarskie, snowpark oraz rynna snowboardowa. Prywatni właściciele oferują tam również możliwość korzystania z wyciągów orczykowych. Dla fanów adrenaliny, z pewnością ciekawą atrakcją będzie także zjeżdżalnia grawitacyjna. Oczywiście sam ośrodek narciarski jest bogaty w bazę gastronomiczną, punkty usługowe oraz sklepy z pamiątkami. To popularne miejsce, odwiedzane zawsze przez wszystkich turystów, trafiających do Zakopanego.

Pogórze Gubałowskie to miejsce, które nie sposób pominąć w czasie wyprawy w polskie Tatry. Niezależnie od ostatecznego celu podróży, każdy turysta chętnie zagląda na Gubałówkę, by móc napawać się najpiękniejszą panoramą w Zakopanem i korzystać z emocjonujących atrakcji.

Gubałówka