Gdy zgubisz się w górach

Wiele osób kojarzy wędrowanie po górach z wycieczkami po oznaczonych szlakach, często uczęszczanymi przez turystów. Ci, którzy już spróbowali z nich zejść, wiedzą dobrze, że czeka na nich wiele wspaniałych widoków, których nie znajdzie się w zwykłych przewodnikach – jednak również czekają tam niebezpieczeństwa.

Co zabrać ze sobą na wędrówkę po górach?

Nawigacja Google Maps przy wędrówce poza szlakami i wiejskimi drogami na niewiele się przyda. Wybierając się na wyprawę w górach trzeba być przygotowanym w sposób nieco bardziej tradycyjny. Przede wszystkim, koniecznie trzeba mieć ze sobą dobrze sporządzoną, aktualną mapę terenu. Znajdują się na niej oznakowane szlaki, które będą stanowiły świetny punkt odniesienia. Ponadto, dobrze jest zabrać także kompas. Wielu osobom może się to wydawać nieco przestarzałe, ale to najlepszy sposób na odnalezienie kierunku, w którym chce się podążać. Świetnym pomysłem jest także wyposażenie się, na wszelki wypadek, w prosty telefon satelitarny. Można go znaleźć w marketach ze sprzętem elektronicznym.

Co zrobić w razie zgubienia się?

Nawet najlepszym zdarza się zgubić, zwłaszcza poza utartymi szlakami. Dobrze jest znać kilka podstawowych zasad w takiej sytuacji. Po pierwsze – jeżeli jesteś blisko strumienia, idź wzdłuż niego, zgodnie z jego biegiem. Każdy strumień łączy się z innymi i tworzy potoki. Tam najczęściej znajdują się małe miejscowości lub noclegownie turystyczne. Kiedy wokół siebie mamy jedynie ścieżki, to przy ewentualnych skrzyżowaniach powinno wybierać się najszerszą, ponieważ w końcu przejdzie ona w jakąś drogę. Pozbawieni takich wskazówek, jak strumień czy rozszerzające się ścieżki, możecie po prostu wędrować w dół, ponieważ ludzie raczej osiedlają się w dolinach niż na szczytach. W ostateczności można wybrać także jeden, wyraźnie wyróżniający się punkt na horyzoncie i dążyć do niego, aby po prostu iść przed siebie – wówczas zawsze dojdzie się wreszcie do domów lub schroniska.

Co jednak najważniejsze, warto zawsze pamiętać o tym, że na terenie parków narodowych oraz niektórych rezerwatów nie można po prostu schodzić ze szlaków.

Zaczynając przygodę z górami sprawdź ciekawe oferty z kategorii noclegi Murzasichle.

Niebezpieczna pogoda w górachNie ryzykuj gdy padnują trudne warunki w górach Tatrach