Dolina Pięciu Stawów Polskich

Turyści z pewnością zgodzą się z tym, że Dolina Pięciu Stawów Polskich to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach, które nie jest szczytem górskim. To miejsce warto odwiedzić.

Szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Najczęstszym punktem wyjścia dla wypraw do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest parking w Palenicy Białczańskiej. Prowadząca do niego trasa ma długość około 17 km, toteż sam marsz do schroniska i z powrotem zajmuje około pięciu godzin. Wiadomo jednak, że przy tak wspaniałych widokach, jak tamtejsze, każdy będzie chciał się zatrzymać, by je podziwiać. Istotny będzie odpoczynek, czas na nawodnienie, jedzenie. Dlatego też wybierając się do Doliny Pięciu Stawów Polskich, warto zarezerwować sobie na to cały dzień. Co istotne, jest to szlak, którym można poruszać się o każdej porze roku, choć zimą należy zachować szczególne środki ostrożności. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest odwiedzana przez turystów już od XIX w. Podziwiali ją m.in. Stanisław Staszic czy Seweryn Goszczyński.

Piękny krajobraz Pięciu Stawów

Wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich to prawdziwa uczta dla oczu. Krajobraz jest tam różnorodny i niezwykle urokliwy. Pięć stawów, o których mowa w nazwie, to Wielki, Zadni, Czarny, Mały i Przedni. Wielki Staw Polski jest najdłuższym i najgłębszym jeziorem w Tatrach. Jego imponujące rozmiary sięgają 34,14 ha powierzchni. Zadni Staw Polski jest drugim, najwyżej położonym jeziorem w Polsce. Leży bowiem na wysokości 1890 m. Czarny Staw Polski charakteryzuje się nietuzinkową barwą tafli. Dalej są Mały Staw Polski oraz Przedni Staw Polski. Nad stawem Przednim znajduje się schronisko PTTK. Co ciekawe, podróżując Doliną Pięciu Stawów Polskich, można natrafić także na… szósty staw. Jest to Wole Oko, położone w Dolince pod Kołem. Jednak jego głębokość i powierzchnia są zmienne, jest to jezioro sezonowe.

Dolina Pięciu Stawów Polskich to jeden z największych cudów natury w Tatrach Wysokich. Piękne widoki i czyste powietrze pozwalają zrelaksować się, zdrowo wypocząć i stworzyć wspaniałe wspomnienia na lata.

Dolina Pięciu Stawów PolskichDolina Pięciu Stawów