Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem

Tatrzański Park Narodowy słynie ze swojej pięknej natury. Oprócz walorów estetycznych miejsce to ma także wielką wagę edukacyjną. Idealnym pomysłem jest zatem odwiedzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, gdzie można zdobyć wiedzę na temat okolicznej przyrody.

Spacer edukacyjny

Udając się do Centrum Edukacji Przyrodniczej warto przygotować się na około godzinny spacer edukacyjny. Jest to przeżycie nie tylko pouczające, ale również bardzo atrakcyjne. Centrum zostało odnowione w 2018 r. i jest jednym z nowocześniejszych miejsc tego typu w Polsce. Jego zwiedzanie rozpoczyna się od obejrzenia największej w kraju makiety Tatr wraz prezentacją multimedialną, która jej towarzyszy. Kontynuując spacer można podziwiać także wyjątkowe makiety trójwymiarowe, które przedstawiają las, łąkę oraz tatrzański ekosystem. Również tym obiektom towarzyszą specjalnie przygotowane prezentacje. Zwiedzający mogą także udać się do jaskini, w której można posłuchać prelekcji na temat życia fauny i flory w tego typu miejscach w Tatrach, a także doświadczyć ciekawych doznań dla swoich zmysłów – jaskinia jest bowiem chłodzona i wilgotna.

Atrakcje dla najmłodszych

Specjalnie dla najmłodszych stworzona została sala odkryć. Dzieci mogą tam korzystać z gier opartych na technologii Kinect. Nie są to jednak zwyczajne gry. Każda z nich została dobrana w taki sposób, aby uczyła dzieci czegoś na temat tatrzańskiej przyrody lub pozwalała im nabyć przydatne umiejętności, takie jak orientacja w terenie czy posługiwanie się mapą. W Centrum znajdują się również sale kinowe, w których wyświetlane są filmy opowiadające o faunie i florze w Tatrzańskim Parku Narodowym i przekazujące wiele innych ciekawych informacji na temat tego miejsca. W kinie, w czasie oglądania filmu, możliwe jest odbieranie wyjątkowych bodźców zewnętrznych, takich jak, np. podmuchy wiatru.

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej jest bezpłatne, warto jednak pamiętać o tym, że ilość miejsc jest ograniczona.

adres: ul. Chałubińskiego 42a, Zakopane

Wstęp bezpłatny.

edukacja