Biegi górskie – jak się do nich przygotować

Bieganie to Twoja pasja i pragniesz sprawdzić się w nowym terenie? Polecamy świetną dyscyplinę, jaką są biegi górskie. To fantastyczny trening, piękne widoki i niezapomniane przeżycia.

Buty do biegu górskiego

Decydując się na bieg górski, trzeba wybrać odpowiednie obuwie. Różni się ono nieco od zwykłych butów do joggingu. Jakie buty wybrać na bieg górski? Przede wszystkim powinny to być buty trailowe, ponieważ tylko one sprawdzą się w trudnym terenie, jakim są góry. Wybierając takie buty, trzeba zwrócić uwagę na ich bieżnik – powinien on mieć gęsto rozmieszczone wypustki, które zapewnią dobrą przyczepność do skał. W tej kwestii ważna jest także jakość materiału z jakiego jest wykonany, ponieważ siła tarcia między podłożem a gumą, również ma ogromne znaczenie dla przyczepności. Ponadto, buty do biegów górskich powinny być wzmocnione na palcach i pięcie. Istotną kwestią jest również system wiązań – koniecznie trzeba sprawdzić, czy zapewnia on stabilność stopy.

Jak ubrać się na bieg górski?

Powszechnie wiadomo, że pogoda w górach bywa niezwykle kapryśna. Dlatego też należy przygotować się dosłownie na wszystko. Wybierając się na bieg górski, warto ubrać się w odzież dopasowaną do aktualnej pory roku, uprzednio sprawdzając pogodę na najbliższe kilka godzin. Zakładając na spód koszulkę, najlepiej wybrać typowo termiczną i lekką. Idealnym dodatkiem do niej będzie solidna, oddychająca kurtka. Warto także pomyśleć o niewielkim plecaku biegowym, w którym schowamy dobrą ochronę przeciwdeszczową oraz niezbędne przedmioty, takie jak dokumenty i pieniądze a także coś do picia. Decydując się na konkretny ubiór, dobrze jest zadbać o miejsce w nim na telefon. Zawsze trzeba bowiem pamiętać o tym, że góry to teren trudny i niebezpieczny. Dlatego też należy zapewnić sobie możliwość wezwania pomocy.

Bieg górski staje się coraz popularniejszy. Pozwala on na sprawdzenie swoich możliwości, a szansa podziwiania przy okazji piękna natury, która mu towarzyszy, już sama w sobie jest warta każdego wysiłku.

Przygotowanie do biegania po górach